75844-156-16LF
Mfr.Part #
75844-156-16LF
Description
CONN HEADER VERT 16POS 2.54MM
Stock
1
In Stock :
1
Length :
20.32mm
Overall Contact Length :
0.445 11.30mm
Depth :
5.08mm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Insulation Color :
Black
Gender :
Male
Published :
2014
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
All
Mating Post Length :
5.72mm
Voltage - Rated :
1.5kV
Lead Length :
3.05mm
Number of Contacts :
16
Header, Breakaway
Current Rating :
3A
Lead Free :
Lead Free
Mounting Type :
Through Hole
Insulation Resistance :
5GOhm
Factory Lead Time :
8 Weeks
Pitch :
2.54mm
Contact Length - Mating :
0.225 5.72mm
Series :
BERGSTIK®
Contact Gender :
Male
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Contact Length - Post :
0.120 3.05mm
Number of Positions :
16
Datasheets
75844-156-16LF
BERGSTIK® Series 2-Row Header, Breakaway Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole Gold, GXT™ Thermoplastic 16-Position Board to Board or Cable 0.100 2.54mm Height