75160-118-10LF
Mfr.Part #
75160-118-10LF
Description
CONN HEADER VERT 10POS 2.54MM
Lead Length :
3.05mm
Pitch :
2.54mm
Depth :
2.8mm
Length :
25.4mm
Mount :
Header
Color :
Contact Length - Post :
0.120 3.05mm
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Overall Contact Length :
0.445 11.30mm
Phosphor Bronze
Published :
Mating Post Length :
5.72mm
Number of Positions :
10
Voltage - Rated :
1.5kV
Factory Lead Time :
7 Weeks
Contact Length - Mating :
0.225 5.72mm
Current Rating :
3A
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Number of Contacts :
10
Datasheets
75160-118-10LF
Amphenol Communications Solutions 75160-118-10LF
BERGSTIK® Series 1-Row Header Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole Gold, GXT™ Thermoplastic 10-Position Board to Board 0.100 2.54mm Height