75160-115-36LF
Mfr.Part #
75160-115-36LF
Description
CONN HEADER VERT 36POS 2.54MM
Stock
80
In Stock :
80
Depth :
2.8mm
Number of Contacts :
36
Mount :
Through Hole
Mating Post Length :
8.51mm
Factory Lead Time :
10 Weeks
Contact Type :
Male Pin
Color :
Bulk
Published :
2014
Number of Positions :
36
Overall Contact Length :
0.535 13.59mm
Contact Length - Post :
0.100 2.54mm
Fastening Type :
Push-Pull
Lead Free :
Lead Free
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Contact Length - Mating :
0.335 8.51mm
Pitch :
2.54mm
Lead Length :
2.54mm
Length :
91.44mm
Current Rating :
3A
Voltage - Rated :
1.5kV
Datasheets
75160-115-36LF
Amphenol Communications Solutions 75160-115-36LF
BERGSTIK® Series 1-Row Header Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole Gold, GXT™ Thermoplastic 36-Position Board to Board 0.100 2.54mm Height