75160-101-16LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
75160-101-16LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN HEADER VERT 16POS 2.54MM
Manufacturer :
Product Category :
Headers, Male Pins
Lead Length :
2.54mm
Insulation Resistance :
5GOhm
Contact Gender :
Male
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Orientation :
Straight
Contact Length - Post :
0.100 2.54mm
Gender :
Male
Packaging :
Bulk
Contact Plating :
GXT, Gold
Mating Post Length :
5.72mm
Fastening Type :
Push-Pull
Series :
BERGSTIK®
Pitch :
2.54mm
Number of Contacts :
16
Current Rating :
3A
Insulation Material :
Thermoplastic
Housing Material :
Thermoplastic
Termination :
Solder
Connector Type :
Header
Color :
Black
Style :
Board to Board
Contact Shape :
Square
Depth :
2.8mm
Number of Positions :
16
Contact Finish Thickness - Mating :
30.0μin 0.76μm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Positions Loaded :
All
Mounting Type :
Through Hole
Insulation Color :
Black
Contact Length - Mating :
0.225 5.72mm
Length :
40.64mm
Housing Color :
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Shrouding :
Unshrouded
Contact Material :
Phosphor Bronze
Contact Type :
Male Pin
Overall Contact Length :
0.425 10.80mm
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Contact Finish - Mating :
Gold, GXT™
Voltage - Rated :
1.5kV
Mount :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
7 Weeks
Number of Rows :
1
Datasheets
75160-101-16LF
Amphenol Communications Solutions 75160-101-16LF
BERGSTIK® Series 1-Row Header Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole Gold, GXT™ Thermoplastic 16-Position Board to Board 0.100 2.54mm Height