74F475AI-RC
Mfr.Part #
74F475AI-RC
Description
FIXED IND 47UH 350MA 3.5 OHM TH
Fixed Inductors
Lead Length :
38.1mm
Test Frequency :
2.52MHz
DC Resistance (DCR) :
3.5Ohm Max
Bulk
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±10%
Number of Functions :
1
Max DC Current :
350mA
Q @ Freq :
90 @ 2.52MHz
Size / Dimension :
0.200Diax0.500L 5.08mmx12.70mm
Q Factor :
90
Lead Diameter :
0.737 mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Mounting Type :
Through Hole
ECCN Code :
EAR99
Construction :
Varnish Coating
Material - Core :
Iron
Series :
74F
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Shielding :
No
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Frequency - Self Resonant :
19MHz
HTS Code :
Package / Case :
Axial
Shape/Size Description :
TUBULAR PACKAGE
Current Rating :
350mA
Inductance :
47μH
Quality Factor-Min (at L-nom) :
90
Datasheets
74F475AI-RC
74F475AI-RC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns Inc. stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD