74F475AI
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
74F475AI
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 47UH 350MA 3.5 OHM TH
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Fixed Inductors
Frequency - Self Resonant :
19MHz
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Package / Case :
Axial
Size / Dimension :
0.200Diax0.500L 5.08mmx12.70mm
Type :
Wirewound
Series :
74F
Inductance Frequency - Test :
2.52MHz
Max Operating Temperature :
105°C
Q @ Freq :
90 @ 2.52MHz
Lead Free :
Contains Lead
Length :
12.7mm
Mounting Type :
Through Hole
Min Operating Temperature :
-55°C
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Q Factor :
90
Test Frequency :
2.52MHz
Current Rating :
350mA
Max DC Current :
350mA
Mount :
Through Hole
Diameter :
5.08mm
Current Rating (Amps) :
350mA
Base Part Number :
74F
Material - Core :
Iron
Inductance :
47μH
Termination :
DC Resistance (DCR) :
3.5Ohm Max
Tolerance :
±10%
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Supplier Device Package :
Shielding :
Unshielded
Packaging :
Bulk
Datasheets
74F475AI
Introducing Fixed Inductors Bourns, Inc. 74F475AI from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:Axial, Type:Wirewound, Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-55°C~105°C, Base Part Number:74F, 74F475AI pinout, 74F475AI datasheet PDF, 74F475AI amp .Beyond Fixed Inductors Bourns, Inc. 74F475AI ,we also offer 744029002, 74479887310A, 744025100, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
74F475AI datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns Inc. stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD