74F153SC
Mfr.Part #
74F153SC
Manufacturer
onsemi
Package / Case
16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Description
IC MULTIPLEXER 2 X 4:1 16SOIC
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Signal Switches, Multiplexers, Decoders
Propagation Delay (tpd) :
8 ns
Terminal Form :
Gull wing
Type :
Multiplexer
Mounting Type :
Surface Mount
Circuit :
2 x 4:1
Pin Count :
16
Width :
3.9mm
Terminal Finish :
MATTE TIN
Number of Inputs :
4
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Package / Case :
16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Voltage Supply Source :
Single Supply
Output Polarity :
TRUE
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Operating Temperature :
0°C~70°C
Number of Outputs :
1
Current - Output High, Low :
1mA 20mA
Series :
74F
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
e3
Independent Circuits :
1
Number of Functions :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Supply :
4.5V~5.5V
Supply Voltage :
5V
Length :
9.9mm
Datasheets
74F153SC
Introducing Signal Switches, Multiplexers, Decoders onsemi 74F153SC from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Type:Multiplexer, Mounting Type:Surface Mount, Circuit:2 x 4:1, Package / Case:16-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Operating Temperature:0°C~70°C, Number of Terminations:16, 74F153SC pinout, 74F153SC datasheet PDF, 74F153SC amp .Beyond Signal Switches, Multiplexers, Decoders onsemi 74F153SC ,we also offer 74HCT4514PW,112, SN74CB3T3245PWR, SN74CB3T3125RGYR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.