74F104AI
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
74F104AI
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 100UH 100MA 6 OHM TH
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Fixed Inductors
Diameter :
5.08mm
Type :
Wirewound
Frequency - Self Resonant :
14MHz
Min Operating Temperature :
-55°C
Current Rating :
100mA
Mount :
Through Hole
DC Resistance (DCR) :
6Ohm Max
Material - Core :
Iron
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Operating Temperature :
105°C
Published :
Inductance Frequency - Test :
2.52MHz
Inductance :
100μH
Package / Case :
Axial
Test Frequency :
2.52MHz
Size / Dimension :
0.200Diax0.500L 5.08mmx12.70mm
Shielding :
Unshielded
Current Rating (Amps) :
100mA
Mounting Type :
Through Hole
Tolerance :
±10%
Q Factor :
100
Supplier Device Package :
Max DC Current :
100mA
Lead Free :
Contains Lead
Length :
12.7mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Q @ Freq :
100 @ 2.52MHz
Termination :
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Packaging :
Bulk
Base Part Number :
74F
Series :
74F
Datasheets
74F104AI
Introducing Fixed Inductors Bourns, Inc. 74F104AI from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Type:Wirewound, Package / Case:Axial, Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-55°C~105°C, Base Part Number:74F, 74F104AI pinout, 74F104AI datasheet PDF, 74F104AI amp .Beyond Fixed Inductors Bourns, Inc. 74F104AI ,we also offer 744029002, 74479887310A, 744025100, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
74F104AI datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns Inc. stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD