73L7R36G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
73L7R36G
Manufacturer
CTS Corporation
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 0.36 OHM 2% 1W 2512
Manufacturer :
CTS Corporation
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Series :
73Lx
Number of Terminations :
2
Height Seated (Max) :
0.028 0.71mm
Resistance :
360mOhm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.248Lx0.126W 6.30mmx3.20mm
Factory Lead Time :
28 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power (Watts) :
1W
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Feature :
Current Sense
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Composition :
Thick Film
Tolerance :
±2%
Datasheets
73L7R36G
CTS Corporation 73L7R36G
73Lx Series, Thick Film, 360mOhm, 1W, ±2%, -55°C~125°C