73L5R27J
Mfr.Part #
73L5R27J
Manufacturer
CTS Corporation
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 0.27 OHM 5% 1/2W 1210
Chip Resistor - Surface Mount
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Feature :
Current Sense
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±5%
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Size / Dimension :
0.126Lx0.102W 3.20mmx2.60mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
28 Weeks
Composition :
Thick Film
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Resistance :
270mOhm
Series :
73Lx
Datasheets
73L5R27J
CTS Corporation 73L5R27J
73Lx Series, Thick Film, 270mOhm, 0.5W 1/2W, ±5%, -55°C~125°C