739W-X2/55
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
739W-X2/55
Manufacturer
Qualtek Electronics Corp.
Description
NEMA 5-20R TAMPER RESISTANT SNAP
Manufacturer :
Qualtek Electronics Corp.
Product Category :
Plugs and Receptacles
Number of Positions :
3
Termination :
IDC
Gender :
Receptacle
Product Type :
AC Power Plugs and Receptacles
Approval Agency :
CUL, UL
Voltage Rating :
125VAC
Material Flammability Rating :
Panel Cutout Dimensions :
Square - 24.50mm x 24.50mm
RoHS :
Details
Features :
Cover
Product Status :
Active
Panel Thickness :
0.031 ~ 0.079 (0.79mm ~ 2.00mm)
Current Rating :
20A
Current Rating (Amps) :
20A
Mounting Type :
Panel Mount, Snap-In
Brand :
Qualtek
Base Product Number :
739W-X2
Ingress Protection :
Package :
Bulk
Product Category :
AC Power Plugs and Receptacles
Series :
739W
Qualtek
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Connector Style :
NEMA 5-20R
Subcategory :
Power Connectors
Datasheets
739W-X2/55
Qualtek Electronics Corp. 739W-X2/55
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CBL IEEE1394 6POS TO 6POS 3'
    CBL IEEE1394 6POS TO 4POS 3'
    CBL IEEE1394 4POS TO 4POS 3'
    CBL IEEE1394 6POS TO 6POS 6'
    CBL IEEE1394 6POS TO 4POS 6'