72V3663L15PFI
Mfr.Part #
72V3663L15PFI
Package / Case
TQFP
Description
IC SYNCFIFO 4096X36 15NS 128TQFP
FIFOs Memory
Base Part Number :
72V3663
Element Configuration :
Dual
RoHS Status :
RoHS Compliant
Packaging :
Tray
Contact Plating :
Lead, Tin
Pbfree Code :
No
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn85Pb15)
Number of Pins :
128
Length :
20mm
Sync/Async :
SYNCHRONOUS
HTS Code :
Min Supply Voltage :
3.15V
Operating Supply Voltage :
3.3V
Density :
144 kb
JESD-609 Code :
e0
Nominal Supply Current :
400mA
Retransmit Capability :
yes
Series :
72V
Mount :
Surface Mount
Data Rate :
66.7MHz
Max Supply Current :
400mA
Peak Reflow Temperature (Cel) :
225
Bus Directional :
Bidirectional
Expansion Type :
Depth, Width
ECCN Code :
EAR99
Memory Size :
144K (4K x 36)
Function :
SYNCHRONOUS
Word Size :
36b
Programmable Flags Support :
yes
Published :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
FWFT Support :
Frequency (Max) :
66.7MHz
Factory Lead Time :
7 Weeks
Access Time :
10 ns
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Min Operating Temperature :
-40°C
Width :
14mm
Supplier Device Package :
128-TQFP (14x20)
Lead Free :
Contains Lead
Package / Case :
TQFP
Max Supply Voltage :
3.45V
Max Operating Temperature :
85°C
Current - Supply (Max) :
400mA
Thickness :
1.4mm
Pin Count :
128
Voltage - Supply :
3V ~ 3.6V
Frequency :
66.7MHz