71E30-02-1-11S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
71E30-02-1-11S
Manufacturer
Grayhill, Inc.
Description
SWITCH ROTARY 11POS 250MA 115V
Manufacturer :
Grayhill, Inc.
Product Category :
Pbfree Code :
yes
Contact Style :
Shorting
Voltage Rating (AC) :
115 V
Contact Plating :
GOLD OVER SILVER
Contact Timing :
Shorting (MBB)
Terminal Finish :
Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
Voltage Rating - DC :
30V
JESD-609 Code :
e4
Voltage - Rated DC :
30V
Number of Switch Sections :
1
Base Product Number :
71E30
ECCN Code :
EAR99
RoHS :
Details
Subcategory :
Switches
Number of Poles per Deck :
1
Lamp Type :
Contact Current(AC)-Max :
0.3A
Number of Positions :
11
Index Stops :
FIXED
Reach Compliance Code :
Compliant
Product Category :
Rotary Switches
Actuator Type :
Round (4mm Dia)
Illumination Color :
Mounting Feature :
PANEL MOUNT-THREADED
Voltage Rating (DC) :
30 V
Circuit per Deck :
SP11T
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Body Height :
24.87 mm
Throw Configuration :
SP11T
Max Voltage Rating (AC) :
115V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Electrical Life :
15000 Cycle(s)
Current Rating (Amps) :
250mA AC/DC
Mounting Type :
Panel Mount
Features :
Termination Style :
Solder Lug
Index Angle :
30 °
Contact Finish :
Published :
Grayhill
Product Status :
Active
Body Length or Diameter :
17.45 mm
Switch Function :
Switch Type :
ROTARY SWITCH
Voltage Rating - AC :
115V
Series :
71
Surface Mount :
No
Contact Material :
Silver Alloy
Mount :
Panel
Panel Cutout Dimensions :
Switch Action :
LATCHED
Actuator Length :
17.00mm
Angle of Throw :
30°
Number of Decks :
2
Contact Voltage(AC)-Max :
115 V
Product Type :
Rotary Switches
Operating Force :
2.880 ~ 23gfm
Brand :
Grayhill
Package :
Bulk
Termination :
Solder
Voltage - Rated AC :
115V
Depth Behind Panel :
24.87mm
Actuator :
Flatted
Factory Lead Time :
16 Weeks
Max Voltage Rating (DC) :
30V
HTS Code :
Termination Type :
Solder
Voltage Rating :
115 VAC, 30 VDC
Current Rating :
250mA
Datasheets
71E30-02-1-11S
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"