71E30-01-1-12N-C
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
71E30-01-1-12N-C
Manufacturer
Grayhill, Inc.
Description
SWITCH ROTARY 12POS 250MA 115V
Manufacturer :
Grayhill, Inc.
Product Category :
Series :
71
Electrical Life :
15000 Cycle(s)
Voltage - Rated AC :
115V
Current Rating (Amps) :
250mA AC/DC
Contact Current(AC)-Max :
0.25A
Voltage - Rated DC :
30V
Actuator Length :
17.00mm
Surface Mount :
No
Contact Timing :
Non-Shorting (BBM)
Package :
Bulk
Contact Current(DC)-Max :
0.25A
Panel Cutout Dimensions :
Termination Style :
Solder Lug
HTS Code :
Base Product Number :
71E30
Contact Style :
Non-Shorting
Index Stops :
Continuous
Product Status :
Active
Body Length or Diameter :
17.45 mm
Current Rating :
250mA
Contact Voltage(DC)-Max :
28 V
Mounting Feature :
PANEL MOUNT-THREADED
Termination :
Solder
Body Height :
18.54 mm
Depth Behind Panel :
19.33mm
Circuit per Deck :
SP12T
Contact (DC) Max Rating R Load :
.25A@28VDC
Number of Poles per Deck :
1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Number of Decks :
1
Operating Force :
2.880 ~ 23gfm
Mounting Type :
Panel Mount
Angle of Throw :
30°
Index Angle :
30 °
JESD-609 Code :
e4
Termination Type :
Solder
Number of Positions :
12
Contact Voltage(AC)-Max :
115 V
Actuator Type :
Round (4mm Dia)
Max Voltage Rating (AC) :
115V
Voltage Rating - AC :
115V
Contact Material :
Silver Alloy
Voltage Rating - DC :
30V
Switch Function :
SP12T
Switch Action :
LATCHED
Factory Lead Time :
16 Weeks
Terminal Finish :
Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
Contact Finish :
Reach Compliance Code :
Compliant
Max Voltage Rating (DC) :
30V
ECCN Code :
EAR99
Number of Switch Sections :
Switch Type :
ROTARY SWITCH
RoHS Status :
RoHS Compliant
Features :
Mount :
Panel
Datasheets
71E30-01-1-12N-C
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"