71B36-02-1-10N-C
Mfr.Part #
71B36-02-1-10N-C
Description
SWITCH ROTARY 10POS 250MA 115V
Voltage Rating (AC) :
115 V
Actuator Type :
Flatted (6.35mm Dia)
Voltage - Rated DC :
30V
Circuit per Deck :
SP10T
Max Voltage Rating (AC) :
115V
Voltage Rating - AC :
115V
Voltage Rating - DC :
30V
Index Angle :
36 °
Angle of Throw :
36°
Voltage - Rated AC :
115V
Current Rating :
250mA
Number of Decks :
2
Actuator Length :
9.53mm
Depth Behind Panel :
24.87mm
Voltage Rating (DC) :
30 V
Throw Configuration :
SP10T
Base Product Number :
71B36
Current Rating (Amps) :
250mA AC/DC
Number of Positions :
10
Index Stops :
Continuous
Max Voltage Rating (DC) :
30V
Features :
Datasheets
71B36-02-1-10N-C
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"