71B30-01-1-04N
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
71B30-01-1-04N
Manufacturer
Grayhill, Inc.
Description
SWITCH ROTARY 4POS 250MA 115V
Stock
19
In Stock :
19
Manufacturer :
Grayhill, Inc.
Product Category :
Mounting Feature :
PANEL MOUNT-THREADED
Termination Style :
Solder Lug
Contact Finish :
Number of Poles per Deck :
1
Circuit per Deck :
SP4T
Voltage - Rated DC :
30V
Switch Type :
ROTARY SWITCH
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Depth Behind Panel :
19.33mm
Contact Plating :
GOLD OVER SILVER
Contact Timing :
Non-Shorting (BBM)
Voltage - Rated AC :
115V
JESD-609 Code :
e4
Max Voltage Rating (DC) :
30V
Mount :
Panel
Series :
71
Base Product Number :
71B30
Termination :
Solder
Brand :
Grayhill
Contact Voltage(AC)-Max :
115 V
Contact Style :
Non-Shorting
ECCN Code :
EAR99
Switch Action :
LATCHED
Index Stops :
FIXED
Lamp Type :
Published :
2010
Pbfree Code :
yes
Reach Compliance Code :
Compliant
Actuator Length :
9.53mm
Package :
Bulk
Number of Positions :
4
Max Voltage Rating (AC) :
115V
Actuator Type :
Flatted (6.35mm Dia)
Current Rating :
250mA
Current Rating (Amps) :
250mA AC/DC
Contact Current(AC)-Max :
0.3A
Voltage Rating - AC :
115V
Subcategory :
Switches
Number of Decks :
1
Voltage Rating - DC :
30V
Body Length or Diameter :
17.45 mm
Index Angle :
30 °
Panel Cutout Dimensions :
Operating Force :
2.880 ~ 23gfm
Features :
Product Category :
Rotary Switches
Factory Lead Time :
16 Weeks
RoHS :
Details
Mounting Type :
Panel Mount
Illumination Color :
Switch Function :
SP4T
Electrical Life :
15000 Cycle(s)
Product Status :
Active
Angle of Throw :
30°
Actuator :
Flatted
Number of Switch Sections :
RoHS Status :
RoHS Compliant
HTS Code :
Terminal Finish :
Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
Body Height :
19.33 mm
Product Type :
Rotary Switches
Voltage Rating :
115 VAC, 30 VDC
Grayhill
Surface Mount :
No
Contact Material :
Silver Alloy
Termination Type :
Solder
Datasheets
71B30-01-1-04N
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"