71B30-08-1-12N-C
Mfr.Part #
71B30-08-1-12N-C
Description
SWITCH ROTARY 12POS 250MA 115V
Depth Behind Panel :
65.20mm
Current Rating :
250mA
Number of Decks :
8
Actuator Type :
Flatted (6.35mm Dia)
Base Product Number :
71B30
Actuator Length :
9.53mm
Voltage Rating - AC :
115V
Voltage Rating - DC :
30V
Voltage - Rated AC :
115V
Throw Configuration :
SP12T
Index Stops :
Continuous
Max Voltage Rating (AC) :
115V
Panel Cutout Dimensions :
Current Rating (Amps) :
250mA AC/DC
Circuit per Deck :
SP12T
Max Voltage Rating (DC) :
30V
Number of Positions :
12
Voltage - Rated DC :
30V
Datasheets
71B30-08-1-12N-C
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"