71B30-03-3-02N
Mfr.Part #
71B30-03-3-02N
Description
SWITCH ROTARY 2POS 250MA 115V
Voltage Rating - DC :
30V
Lamp Type :
Depth Behind Panel :
30.40mm
Voltage Rating (DC) :
30 V
Features :
RoHS :
Details
Number of Switch Sections :
1
Product Category :
Rotary Switches
Number of Positions :
2
Reach Compliance Code :
Compliant
Voltage Rating (AC) :
115 V
Voltage - Rated DC :
30V
Contact Material :
Silver Alloy
Switch Function :
3PDT
Circuit per Deck :
3PDT
Number of Decks :
3
Surface Mount :
No
Body Length or Diameter :
17.45mm
Throw Configuration :
Switch Type :
ROTARY SWITCH
JESD-609 Code :
e4
HTS Code :
Actuator Type :
Flatted (6.35mm Dia)
Current Rating :
250mA
Index Angle :
30 °
Subcategory :
Switches
Number of Poles per Deck :
3
Terminal Finish :
Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
71
Max Voltage Rating (DC) :
30V
Contact Voltage(AC)-Max :
115 V
Current Rating (Amps) :
250mA AC/DC
Mounting Feature :
PANEL MOUNT-THREADED
Electrical Life :
15000 Cycle(s)
ECCN Code :
EAR99
Product Type :
Rotary Switches
Termination Type :
FIXED
Switch Action :
LATCHED
Pbfree Code :
yes
Package :
Bulk
Contact Plating :
GOLD OVER SILVER
Actuator Length :
9.53mm
Body Height :
30.4 mm
Termination Style :
Solder Lug
Max Voltage Rating (AC) :
115V
Panel Cutout Dimensions :
Contact Current(AC)-Max :
0.3 A
71B30
Grayhill
Angle of Throw :
30°
Brand :
Grayhill
Voltage Rating :
115 VAC, 30 VDC
Termination :
Solder
Illumination Color :
Factory Lead Time :
16 Weeks
Actuator :
Flatted
Voltage Rating - AC :
115V
Voltage - Rated AC :
115V
Datasheets
71B30-03-3-02N
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"