71B30-02-5-02N
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
71B30-02-5-02N
Manufacturer
Grayhill, Inc.
Description
SWITCH ROTARY 2POS 250MA 115V
Manufacturer :
Grayhill, Inc.
Product Category :
Actuator Length :
9.53mm
Voltage Rating :
115 VAC, 30 VDC
Actuator Type :
Flatted (6.35mm Dia)
Number of Switch Sections :
1
Product Status :
Active
Subcategory :
Switches
Circuit per Deck :
5PDT
Grayhill
Termination Style :
Solder Lug
Mounting Feature :
PANEL MOUNT-THREADED
Factory Lead Time :
16 Weeks
Features :
Current Rating (Amps) :
250mA AC/DC
Mount :
Panel
Contact Voltage(AC)-Max :
115 V
Termination Type :
Solder
Contact Finish :
Throw Configuration :
5PDT
Product Type :
Rotary Switches
Switch Type :
ROTARY SWITCH
Lamp Type :
Actuator :
Flatted
Contact Timing :
Non-Shorting (BBM)
Product Category :
Rotary Switches
Brand :
Grayhill
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Voltage Rating - AC :
115V
Index Stops :
FIXED
Terminal Finish :
Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
RoHS :
Compliant
Max Voltage Rating (DC) :
30V
Body Length or Diameter :
17.45 mm
Voltage Rating (AC) :
115 V
Package :
Bulk
Body Height :
24.87 mm
Contact Material :
Silver Alloy
Index Angle :
30 °
Reach Compliance Code :
Compliant
Series :
71
Depth Behind Panel :
24.87mm
Panel Cutout Dimensions :
Voltage Rating - DC :
30V
Illumination Color :
Termination :
Solder
Mounting Type :
Panel Mount
Surface Mount :
No
Number of Positions :
2
Current Rating :
250mA
Voltage Rating (DC) :
30 V
Contact Current(AC)-Max :
0.3A
Operating Force :
2.880 ~ 23gfm
Number of Decks :
2
Electrical Life :
15000 Cycle(s)
Number of Poles per Deck :
5
RoHS Status :
RoHS Compliant
ECCN Code :
EAR99
Contact Style :
Non-Shorting
Voltage - Rated AC :
115V
Voltage - Rated DC :
30V
JESD-609 Code :
e4
Switch Action :
LATCHED
Switch Function :
Angle of Throw :
30°
HTS Code :
Max Voltage Rating (AC) :
115V
Contact Plating :
GOLD OVER SILVER
Base Product Number :
71B30
Datasheets
71B30-02-5-02N
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"