71ADF30-03-1-AJS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
71ADF30-03-1-AJS
Manufacturer
Grayhill, Inc.
Description
SWITCH ROTARY 2-12POS 250MA 115V
Manufacturer :
Grayhill, Inc.
Product Category :
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Voltage - Rated AC :
115V
Contact Finish :
Voltage - Rated DC :
30V
Voltage Rating - AC :
115V
Current Rating (Amps) :
250mA AC/DC
Number of Pins :
12
Number of Decks :
3
Actuator Length :
9.53mm
RoHS :
Compliant
Circuit per Deck :
SP12T
Series :
71
Product Status :
Active
Contact Material :
Silver Alloy
Features :
Mount :
Panel, Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage Rating (AC) :
115 V
Voltage Rating (DC) :
30 V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Base Product Number :
71ADF30
Current Rating :
250mA
Depth Behind Panel :
30.40mm
Index Angle :
30 °
Number of Positions :
2 ~ 12
Angle of Throw :
30°
Operating Force :
2.880 ~ 23gfm
Number of Poles per Deck :
1
Termination Style :
PC Pin
Contact Timing :
Shorting (MBB)
Index Stops :
Adjustable
Factory Lead Time :
16 Weeks
Contact Style :
Shorting
Actuator Type :
Flatted (3.17mm Dia)
Termination :
PC Pin
Voltage Rating - DC :
30V
Panel Cutout Dimensions :
Package :
Bulk
Datasheets
71ADF30-03-1-AJS
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"