71AD30-02-1-AJS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
71AD30-02-1-AJS
Manufacturer
Grayhill, Inc.
Description
SWITCH ROTARY 2-12POS 250MA 115V
Stock
16
In Stock :
16
Manufacturer :
Grayhill, Inc.
Product Category :
Brand :
Grayhill
Orientation :
Straight
Voltage - Rated AC :
115V
Number of Pins :
12
RoHS Status :
RoHS Compliant
ECCN Code :
EAR99
Reach Compliance Code :
Compliant
Contact Timing :
Shorting (MBB)
Base Product Number :
71AD30
Product Type :
Rotary Switches
Lamp Type :
Body Length or Diameter :
17.45 mm
Contact Current(AC)-Max :
0.3A
Grayhill
Mounting Feature :
PANEL MOUNT-THREADED
Features :
Actuator :
Flatted
Throw Configuration :
SP
Contact Voltage(AC)-Max :
115 V
Termination Style :
Solder Lug
Operating Force :
2.880 ~ 23gfm
Voltage - Rated DC :
30V
Contact Plating :
GOLD OVER SILVER
Index Stops :
Adjustable
Product Status :
Active
Contact Material :
Silver Alloy
Current Rating :
250mA
Number of Switch Sections :
1
Body Height :
24.87 mm
Number of Positions :
2 ~ 12
Published :
2010
Current Rating (Amps) :
250mA AC/DC
Voltage Rating - DC :
30V
Max Voltage Rating (DC) :
30V
Contact Style :
Shorting
JESD-609 Code :
e4
Termination Type :
Solder
Terminal Finish :
Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Surface Mount :
No
Actuator Material :
Stainless Steel
Weight :
16G
Actuator Length :
9.53mm
Actuator Type :
Flatted (3.17mm Dia)
Index Angle :
30 °
Number of Decks :
2
Panel Cutout Dimensions :
Switch Function :
SP12T
HTS Code :
Illumination Color :
Number of Poles per Deck :
1
Voltage Rating :
115 VAC, 30 VDC
Angle of Throw :
30°
Max Voltage Rating (AC) :
115V
Circuit per Deck :
SP12T
Contact Resistance :
50mOhm
Mount :
Panel
Electrical Life :
15000 Cycle(s)
Mounting Type :
Panel Mount
Series :
71
Voltage Rating - AC :
115V
Contact Finish :
Depth Behind Panel :
24.87mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Subcategory :
Switches
Termination :
Solder
Package :
Bulk
Product Category :
Rotary Switches
Switch Action :
LATCHED
RoHS :
Details
Switch Type :
ROTARY SWITCH
Datasheets
71AD30-02-1-AJS
Grayhill, Inc. 71AD30-02-1-AJS
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"