715P2725800LA3
Mfr.Part #
715P2725800LA3
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial
Description
CAP FILM 2700PF 5% 1.8KVDC RAD
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Film Capacitors
Number of Terminations :
2
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ECCN Code :
EAR99
Height Seated (Max) :
0.669 17.00mm
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE(V): 800
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Reach Compliance Code :
Unknown
Voltage - Rated DC :
1800V 1.8kV
Size / Dimension :
0.362Diax1.122L 9.20mmx28.50mm
JESD-609 Code :
e3
Applications :
High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT; Snubber
Lead Spacing :
0.886 22.50mm
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated AC :
800V
Tolerance :
±5%
Lead Free :
Lead Free
Termination :
PC Pins
Package / Case :
Radial
Mounting Type :
Through Hole
Capacitance :
2700pF
Series :
Orange Drop® 715P
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Terminal Shape :
Wire
Surface Mount :
No
HTS Code :
Factory Lead Time :
22 Weeks
Datasheets
715P2725800LA3
Cornell Dubilier Electronics 715P2725800LA3
Orange Drop® 715P 2700pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1800V 1.8kV-DC 800V-AC Polypropylene (PP), Metallized
715P2725800LA3 Overview
A 0.886 22.50mm lead spacing is used in this electrical device.In a temperature range of -55°C~85°C, the device can be operated.