715P10354JD3
Mfr.Part #
715P10354JD3
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial
Description
CAP FILM 10000PF 5% 400VDC RAD
Stock
640
In Stock :
640
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Film Capacitors
Life (Hours) :
500 hours
Package / Case :
Radial
Voltage - Rated AC :
200V
Insulation Resistance :
2Ohm
Dielectric :
PP
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Mounting Type :
Through Hole
Series :
Orange Drop® 715P
Published :
2001
REACH SVHC :
No SVHC
Termination :
PC Pins
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
0.610 15.50mm
Dissipation Factor :
0.029 %
Size / Dimension :
0.299Diax0.701L 7.60mmx17.80mm
Reach Compliance Code :
Unknown
Applications :
High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT; Snubber
Capacitance :
10000pF
Lead Free :
Lead Free
Tolerance :
±5%
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Lead Pitch :
9.5mm
Voltage - Rated DC :
400V
Voltage :
400V
Lead Spacing :
0.375 9.52mm
Diameter :
7.6mm
Mount :
PCB, Through Hole
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
22 Weeks
Pbfree Code :
yes
Lead Diameter :
800 µm
Datasheets
715P10354JD3
Introducing Film Capacitors Cornell Dubilier Electronics 715P10354JD3 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:Radial, Operating Temperature:-55°C~85°C, Mounting Type:Through Hole, Voltage:400V, 715P10354JD3 pinout, 715P10354JD3 datasheet PDF, 715P10354JD3 amp .Beyond Film Capacitors Cornell Dubilier Electronics 715P10354JD3 ,we also offer ECH-U1C103JX5, ECH-U1C472GX5, ECH-U1H103JX5, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Cornell Dubilier Electronics 715P10354JD3
Orange Drop® 715P 10000pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 400V-DC 200V-AC Polypropylene (PP), Metallized PCB, Through Hole
715P10354JD3 Overview
Despite the device's insulation resistance, there is 2Ohm.A 0.375 9.52mm lead spacing is used in this electrical device.In a temperature range of -55°C~85°C, the device can be operated.
715P10354JD3 Features
2Ohm insulation resistance