71276-110HLF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
71276-110HLF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN HEADER SMD 10POS 2.54MM
Manufacturer :
Product Category :
Headers, Male Pins
Contact Material :
Phosphor Bronze
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Shrouding :
Unshrouded
Insulation Color :
Black
Depth :
4.83mm
Series :
BERGSTIK® II
Voltage - Rated :
1.5kV
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Contact Plating :
Gold
Termination :
Solder
Connector Type :
Header
Contact Finish - Post :
Tin
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Mount :
Surface Mount
Current Rating :
3A
Contact Finish Thickness - Mating :
30.0μin 0.76μm
Number of Rows :
2
Factory Lead Time :
9 Weeks
Lead Length :
5.08mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Type :
Male Pin
Style :
Board to Board
Number of Positions Loaded :
All
Mounting Type :
Surface Mount
Contact Finish - Mating :
Gold
Color :
Black
Contact Gender :
Male
Pitch :
2.54mm
Fastening Type :
Push-Pull
Length :
12.7mm
Contact Shape :
Square
Housing Material :
Thermoplastic
Insulation Resistance :
5GOhm
Orientation :
Straight
Gender :
Male
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Number of Positions :
10
Housing Color :
Mating Post Length :
5.84mm
Packaging :
Bulk
Number of Contacts :
10
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
71276-110HLF
Amphenol Communications Solutions 71276-110HLF
BERGSTIK® II Series 2-Row Header Solder Phosphor Bronze Bulk Surface Mount Gold 10-Position Board to Board 0.100 2.54mm Height