70F336AI
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
70F336AI
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 3.3UH 912MA 240MOHM TH
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Fixed Inductors
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Q @ Freq :
40 @ 7.9MHz
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Tolerance :
±10%
Test Frequency :
7.9MHz
Type :
Wirewound
Package / Case :
Axial
Packaging :
Bulk
Published :
Mount :
Through Hole
Shielding :
No
Current Rating :
912mA
Size / Dimension :
0.150Diax0.250L 3.81mmx6.35mm
Lead Length :
31.75mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Frequency - Self Resonant :
66MHz
Number of Terminations :
2
Diameter :
3.81mm
Q Factor :
40
Max DC Current :
912mA
ECCN Code :
EAR99
Lead Free :
Contains Lead
Mounting Type :
Through Hole
Pbfree Code :
No
Series :
70F
Material - Core :
Iron
Number of Functions :
1
HTS Code :
DC Resistance (DCR) :
240mOhm Max
Quality Factor-Min (at L-nom) :
40
Inductance :
3.3μH
Shape/Size Description :
TUBULAR PACKAGE
Datasheets
70F336AI
Bourns, Inc. 70F336AI
70F336AI datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns Inc. stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD