700A621JT150XT1K
Mfr.Part #
700A621JT150XT1K
Manufacturer
American Technical Ceramics
Package / Case
0505 (1313 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 620PF 150V C0G/NP0 0505
Manufacturer :
American Technical Ceramics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Thickness (Max) :
0.057" (1.45mm)
Package :
Digi-Reel?
Tolerance :
±5%
Capacitance :
620 pF
Voltage - Rated :
150V
Lead Style :
Lead Spacing :
Product Status :
Active
Height - Seated (Max) :
Series :
ATC 700A
Size / Dimension :
0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm)
Package / Case :
0505 (1313 Metric)
Applications :
RF, Microwave, High Frequency, Bypass, Decoupling
Failure Rate :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Ratings :
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Features :
Low ESL
Datasheets
700A621JT150XT1K
American Technical Ceramics 700A621JT150XT1K
ATC 700A 620 pF 150V Ceramic Capacitor ±5% C0G, NP0 0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0505 (1313 Metric)