700A102KTN50XT1K
Mfr.Part #
700A102KTN50XT1K
Manufacturer
American Technical Ceramics
Package / Case
0505 (1313 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1000PF 50V C0G/NP0 0505
Manufacturer :
American Technical Ceramics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Size / Dimension :
0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm)
Ratings :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Tolerance :
±10%
Thickness (Max) :
0.057" (1.45mm)
Series :
ATC 700A
Capacitance :
1000 pF
Lead Style :
Failure Rate :
Package :
Digi-Reel?
Applications :
RF, Microwave, High Frequency, Bypass, Decoupling
Package / Case :
0505 (1313 Metric)
Features :
Low ESL
Voltage - Rated :
50V
Product Status :
Active
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Datasheets
700A102KTN50XT1K
American Technical Ceramics 700A102KTN50XT1K
ATC 700A 1000 pF 50V Ceramic Capacitor ±10% C0G, NP0 0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0505 (1313 Metric)