6TQ045STRR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
6TQ045STRR
Manufacturer
Vishay
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet
Download
Description
DIODE SCHOTTKY 45V 6A D2PAK
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Reach Compliance Code :
Unknown
Max Surge Current :
690A
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Surface Mount
Published :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Diode Type :
Schottky
Operating Temperature - Junction :
-55°C~175°C
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Max Reverse Leakage Current :
800μA
Element Configuration :
Single
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Min Operating Temperature :
-55°C
Current - Reverse Leakage @ Vr :
800μA @ 45V
Max Operating Temperature :
175°C
Package / Case :
Pin Count :
3
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
600mV @ 6A
HTS Code :
Mounting Type :
Surface Mount
Average Rectified Current :
6A
Max Reverse Voltage (DC) :
45V
Base Part Number :
6TQ045
Datasheets
6TQ045STRR
Vishay 6TQ045STRR
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 600mV @ 6A -55°C~175°C 800μA @ 45V Tape & Reel (TR) TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB Surface Mount
6TQ045STRR Overview
Phase diode rectifier produces a maximum reverse leakage current of 800μA volts.As a result, this device has a rectified current of 6A volts on average.There is no maximum value for 690A surge current.
6TQ045STRR Features
a maximal reverse leakage current of 800μA volts
an average rectified current of 6A volts
6TQ045STRR Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
6TQ045STRR applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB