6TQ035STRL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
6TQ035STRL
Manufacturer
Vishay
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet
Download
Description
DIODE SCHOTTKY 35V 6A D2PAK
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Max Reverse Leakage Current :
800μA
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
35V
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Average Rectified (Io) :
6A
Max Reverse Voltage (DC) :
35V
Operating Temperature - Junction :
-55°C~175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
600mV @ 6A
Mount :
Surface Mount
Max Operating Temperature :
175°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Base Part Number :
6TQ035
Average Rectified Current :
6A
Published :
Mounting Type :
Surface Mount
Element Configuration :
Single
Diode Type :
Schottky
Supplier Device Package :
D2PAK
Current - Reverse Leakage @ Vr :
800μA @ 35V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Surge Current :
690A
Package / Case :
Min Operating Temperature :
-55°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Datasheets
6TQ035STRL
Vishay 6TQ035STRL
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 600mV @ 6A -55°C~175°C 800μA @ 35V Tape & Reel (TR) TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB Surface Mount
6TQ035STRL Overview
With this device, you'll get a maximum reverse leakage current of zero volts.Devices with this rating have an average rectified current of 6A volts.There can be no surge current above 690A.
6TQ035STRL Features
a maximal reverse leakage current of 800μA volts
an average rectified current of 6A volts
6TQ035STRL Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
6TQ035STRL applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB