6SVP820M
Mfr.Part #
6SVP820M
Description
CAP ALUM POLY 820UF 20% 6.3V SMD
Stock
691
In Stock :
691
Polymer
Width :
10.3mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Packaging :
Cut Tape (CT)
Tan Delta :
0.15
Size Code :
4341
Voltage - Rated DC :
6.3V
Dissipation Factor :
15 %
ESR (Equivalent Series Resistance) :
12mOhm
Leakage Current :
775μA
Length :
11mm
Ripple Current @ Low Frequency :
272mA @ 120Hz
Mount :
PCB, Surface Mount
Factory Lead Time :
10 Weeks
Voltage :
6.3V
Ripple Current @ High Frequency :
5.44A @ 100kHz
Number of Pins :
12
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Ripple Current :
5.44A
Height Seated (Max) :
0.500 12.70mm
Capacitance :
820µF
Tolerance :
±20%
Polar
Lead Free :
Lead Free
Mounting Type :
Surface Mount
Radiation Hardening :
No
Series :
OS-CON™, SVP
Diameter :
10mm
Termination :
SMD/SMT
Ripple Current (AC) :
5.44A
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Height :
12.6mm
Published :
2002
Life (Hours) :
2000 hours
Surface Mount Land Size :
0.406Lx0.406W 10.30mmx10.30mm
Datasheets
6SVP820M
Introducing Aluminum - Polymer Capacitors Panasonic 6SVP820M from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Type:Polymer, Operating Temperature:-55°C~105°C, Number of Terminations:2, Package / Case:Radial, Can - SMD, Voltage:6.3V, Number of Pins:12, Mounting Type:Surface Mount, 6SVP820M pinout, 6SVP820M datasheet PDF, 6SVP820M amp .Beyond Aluminum - Polymer Capacitors Panasonic 6SVP820M ,we also offer PCS1A330MCL1GS, EEF-CX0J101R, 10SVP47M, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Panasonic 6SVP820M
820μF ±20% Radial, Can - SMD 0.500 12.70mm Cut Tape (CT) 12mOhm OS-CON™, SVP Surface Mount Polymer General Purpose