69155-020LF
Mfr.Part #
69155-020LF
Description
CONN HEADER R/A 20POS 2.54MM
Depth :
12.83mm
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Number of Contacts :
20
Lead Length :
2.67mm
Packaging :
Tray
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Insulation Height :
0.331 8.40mm
Max Voltage Rating (AC) :
1kV
Length :
32.5mm
Pitch :
2.54mm
Mating Post Length :
5.84mm
Contact Length - Post :
0.105 2.67mm
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Number of Positions :
20
Datasheets
69155-020LF
Quickie™ Series 2-Row Header Solder Phosphor Bronze Tray Through Hole, Right Angle Gold Polyester, Glass Filled 20-Position Board to Board or Cable 0.331 8.40mm Height