69155-014LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
69155-014LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN HEADER R/A 14POS 2.54MM
Manufacturer :
Product Category :
Headers, Male Pins
Contact Finish Thickness - Mating :
30.0μin 0.76μm
Max Voltage Rating (AC) :
1kV
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
Solder
Number of Positions Loaded :
All
Housing Material :
Polyester
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Number of Rows :
2
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Lead Length :
2.67mm
Pitch :
2.54mm
Insulation Color :
Blue
Insulation Height :
0.331 8.40mm
Mount :
Through Hole
Connector Type :
Header
Housing Color :
Blue
Insulation Material :
Polyester, Glass Filled
Contact Length - Post :
0.105 2.67mm
Number of Positions :
14
Orientation :
RIGHT ANGLE
Length :
24.9mm
Contact Shape :
Circular
Color :
Contact Type :
Male Pin
Series :
Quickie™
Fastening Type :
Push-Pull
Number of Contacts :
14
Mating Post Length :
5.84mm
Depth :
12.83mm
Packaging :
Bulk
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Style :
Board to Board or Cable
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Plating :
GXT, Gold
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Feature :
Keying Slot
Contact Material :
Phosphor Bronze
Factory Lead Time :
8 Weeks
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Lead Free :
Lead Free
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Datasheets
69155-014LF
Quickie™ Series 2-Row Header Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole, Right Angle Gold Polyester, Glass Filled 14-Position Board to Board or Cable 0.331 8.40mm Height