69155-010LF
Mfr.Part #
69155-010LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN HEADER R/A 10POS 2.54MM
Manufacturer :
Product Category :
Headers, Male Pins
Color :
Blue
Fastening Type :
Push-Pull
Length :
19.8mm
Termination :
Solder
Housing Color :
Blue
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Lead Length :
2.67mm
Contact Shape :
Circular
Contact Finish - Mating :
Gold
Max Voltage Rating (AC) :
1kV
Number of Positions Loaded :
All
Contact Finish Thickness - Mating :
30.0μin 0.76μm
Number of Contacts :
10
Factory Lead Time :
8 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
Keying Slot
Contact Length - Post :
0.105 2.67mm
Orientation :
RIGHT ANGLE
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Number of Rows :
2
Mount :
Through Hole
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Type :
Male Pin
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Number of Positions :
10
Packaging :
Tray
Contact Material :
Phosphor Bronze
Insulation Color :
Contact Plating :
Gold
Insulation Material :
Polyester, Glass Filled
RoHS Status :
RoHS Compliant
Pitch :
2.54mm
Style :
Board to Board or Cable
Mating Post Length :
5.84mm
Housing Material :
Polyester
Depth :
12.83mm
Insulation Height :
0.331 8.40mm
Gender :
Male
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Series :
Quickie™
Connector Type :
Header
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Datasheets
69155-010LF
Quickie™ Series 2-Row Header Solder Phosphor Bronze Tray Through Hole, Right Angle Gold Polyester, Glass Filled 10-Position Board to Board or Cable 0.331 8.40mm Height