691368300018B
Mfr.Part #
691368300018B
Description
TERM BLOCK PLUG 18POS STR 3.81MM
Headers, Plugs and Sockets
Current :
8A
Number of Contacts :
18
Number of Positions Per Level :
18
Positions Per Level :
Mount :
Free Hanging
Termination :
Screwless
Contact Plating :
Tin
Number of Pins :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Wire Gauge (Min) :
16 AWG
Insulation Height :
0.492 12.50mm
Current - UL :
8A
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Voltage :
300V
Pitch :
0.150 3.81mm
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Wire Gauge (Max) :
28 AWG
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Voltage - UL :
300V
Wire Strip Length :
9mm
Datasheets
691368300018B
Introducing Headers, Plugs and Sockets Würth Elektronik 691368300018B from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:18, Type:Plug, Female Sockets, Voltage:300V, Operating Temperature:-40°C~115°C, Mounting Type:Free Hanging (In-Line), 691368300018B pinout, 691368300018B datasheet PDF, 691368300018B amp .Beyond Headers, Plugs and Sockets Würth Elektronik 691368300018B ,we also offer 1984028, TJ0211530000G, 1945151, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Würth Elektronik 691368300018B
Bulk 0.150 3.81mm Green, Orange 1 Levels Free Hanging (In-Line) Plug, Female Sockets WR-TBL Series 368B Polyamide (PA66), Nylon 6/6 Steel, Stainless