691368300013B
Mfr.Part #
691368300013B
Description
TERM BLOCK PLUG 13POS STR 3.81MM
Current - UL :
8A
Wire Gauge (Max) :
28 AWG
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Voltage :
300V
Insulation Height :
0.492 12.50mm
Voltage - UL :
300V
Number of Positions :
13
Number of Positions Per Level :
13
180°
Mount :
Free Hanging
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Pitch :
0.150 3.81mm
Termination :
Screwless
Current :
8A
Wire Strip Length :
9mm
Wire Gauge (Min) :
16 AWG
UL94 V-0
Number of Pins :
Datasheets
691368300013B
Introducing Headers, Plugs and Sockets Würth Elektronik 691368300013B from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Free Hanging (In-Line), Voltage:300V, Operating Temperature:-40°C~115°C, Type:Plug, Female Sockets, Number of Pins:13, 691368300013B pinout, 691368300013B datasheet PDF, 691368300013B amp .Beyond Headers, Plugs and Sockets Würth Elektronik 691368300013B ,we also offer 1984028, TJ0211530000G, 1945151, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Würth Elektronik 691368300013B
Bulk 0.150 3.81mm Green, Orange 1 Levels Free Hanging (In-Line) Plug, Female Sockets WR-TBL Series 368B Polyamide (PA66), Nylon 6/6 Steel, Stainless
691368300013B Overview
Mounting type Free Hanging (In-Line) is assigned to the device.Packaging the product involves using a Bulk case.Among the products in the WR-TBL Series 368B Series, it is one of the most popular.A device with a 13 pin configuration is equipped with the device.Free Hanging is the mounting point for the part.-40°C~115°C Operating Temperature is used by the device.There are a lot of advantages this part has in common with other Plug, Female Sockets parts.