691368300011B
Mfr.Part #
691368300011B
Description
TERM BLOCK PLUG 11POS STR 3.81MM
Stock
42
In Stock :
42
Insulation Height :
0.492 12.50mm
Wire Strip Length :
9mm
Voltage - UL :
300V
Pitch :
0.150 3.81mm
Width :
42.71mm
Screwless - Leg Spring, Push-In Spring
Current Rating :
8A
Number of Positions Per Level :
11
Plug, Female Sockets
Connector Type :
Screwless, Terminal Block
Mount :
Free Hanging
Bulk
Wire/Cable Gauge :
28 AWG
Wire Gauge (Min) :
16 AWG
Voltage - Rated :
300V
Positions Per Level :
11
Stripping Length :
9mm
Wire Gauge (Max) :
28 AWG
Length :
12.5mm
Termination :
Screwless
Current - UL :
8A
REACH SVHC :
Unknown
Number of Positions :
Current :
8A
Contact Plating :
Tin
Voltage :
300V
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Datasheets
691368300011B
Introducing Headers, Plugs and Sockets Würth Elektronik 691368300011B from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Type:Plug, Female Sockets, Mounting Type:Free Hanging (In-Line), Voltage:300V, Operating Temperature:-40°C~115°C, 691368300011B pinout, 691368300011B datasheet PDF, 691368300011B amp .Beyond Headers, Plugs and Sockets Würth Elektronik 691368300011B ,we also offer 1984028, TJ0211530000G, 1945151, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Würth Elektronik 691368300011B
Bulk 0.150 3.81mm Green, Orange 1 Levels Free Hanging (In-Line) Plug, Female Sockets WR-TBL Series 368B Polyamide (PA66), Nylon 6/6 Steel, Stainless