691368300005B
Mfr.Part #
691368300005B
Description
TERM BLOCK PLUG 5POS STR 3.81MM
Stock
292
In Stock :
292
Positions Per Level :
5
Number of Positions :
5
Series :
WR-TBL Series 368B
Voltage - Rated :
300V
Current - UL :
8A
Pitch :
0.150 3.81mm
Insulation Height :
0.492 12.50mm
Gender :
FEMALE
Type :
Plug, Female Sockets
Stripping Length :
9mm
Wire/Cable Gauge :
28 AWG
Voltage - UL :
300V
Wire Gauge or Range - mm² :
0.08-1.3mm2
Current Rating :
8A
Termination Style :
Screwless - Leg Spring, Push-In Spring
Width :
19.85mm
Termination :
Spring Clamp
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Wire Strip Length :
9mm
Length :
12.5mm
Number of Positions Per Level :
REACH SVHC :
Unknown
1
Connector Type :
Screwless, Terminal Block
Datasheets
691368300005B
Würth Elektronik 691368300005B
Bulk 0.150 3.81mm Green, Orange 1 Levels Free Hanging (In-Line) Plug, Female Sockets WR-TBL Series 368B Polyamide (PA66), Nylon 6/6 Steel, Stainless