691368300004B
Mfr.Part #
691368300004B
Description
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 3.81MM
Current - UL :
8A
Voltage - Rated :
300V
Number of Levels :
1
Wire Gauge (Max) :
28 AWG
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Wire/Cable Gauge :
28 AWG
REACH SVHC :
Unknown
Plug Wire Entry :
180°
Width :
16.04mm
Insulation Height :
0.492 12.50mm
Pitch :
0.150 3.81mm
Voltage - UL :
300V
Gender :
FEMALE
Connector Type :
Screwless, Terminal Block
Number of Contacts :
4
Wire Gauge or Range - AWG :
16-28 AWG
Current :
8A
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Wire Gauge or Range - mm² :
0.08-1.3mm2
Length :
12.5mm
Number of Positions Per Level :
4
Number of Positions :
Stripping Length :
9mm
Termination :
Screwless
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Wire Gauge (Min) :
16 AWG
Steel, Stainless
Current Rating :
8A
1 (Unlimited)
Voltage :
300V
Wire Strip Length :
9mm
Positions Per Level :
Mount :
Free Hanging
Datasheets
691368300004B
Introducing Headers, Plugs and Sockets Würth Elektronik 691368300004B from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~115°C, Type:Plug, Female Sockets, Mounting Type:Free Hanging (In-Line), Voltage:300V, 691368300004B pinout, 691368300004B datasheet PDF, 691368300004B amp .Beyond Headers, Plugs and Sockets Würth Elektronik 691368300004B ,we also offer 1984028, TJ0211530000G, 1945151, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Würth Elektronik 691368300004B
Bulk 0.150 3.81mm Green, Orange 1 Levels Free Hanging (In-Line) Plug, Female Sockets WR-TBL Series 368B Polyamide (PA66), Nylon 6/6 Steel, Stainless