691368300002B
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
691368300002B
Manufacturer
Würth Elektronik
Description
TERM BLOCK PLUG 2POS STR 3.81MM
Stock
579
In Stock :
579
Manufacturer :
Würth Elektronik
Product Category :
Headers, Plugs and Sockets
Contact Plating :
Tin
Color :
Green, Orange
Current Rating :
8A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Wire Strip Length :
9mm
Stripping Length :
9mm
Current - UL :
8A
Number of Contacts :
2
Termination :
Screwless
Voltage - Rated :
300V
Number of Levels :
1
Contact Material :
Steel, Stainless
Number of Positions Per Level :
2
Voltage :
300V
Termination Style :
Screwless - Leg Spring, Push-In Spring
Insulation Height :
0.492 12.50mm
REACH SVHC :
Unknown
Packaging :
Bulk
Housing Material :
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Pitch :
0.150 3.81mm
Factory Lead Time :
15 Weeks
Wire Gauge or Range - mm² :
0.08-1.3mm2
Plug Wire Entry :
180°
Wire/Cable Gauge :
28 AWG
Number of Positions :
Wire Gauge or Range - AWG :
16-28 AWG
Mount :
Free Hanging
Current :
8A
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Positions Per Level :
Series :
WR-TBL Series 368B
Wire Gauge (Min) :
16 AWG
Width :
8.42mm
Voltage - UL :
300V
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Wire Gauge (Max) :
28 AWG
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Type :
Plug, Female Sockets
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Length :
12.5mm
Datasheets
691368300002B
Introducing Headers, Plugs and Sockets Würth Elektronik 691368300002B from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:300V, Mounting Type:Free Hanging (In-Line), Type:Plug, Female Sockets, Operating Temperature:-40°C~115°C, 691368300002B pinout, 691368300002B datasheet PDF, 691368300002B amp .Beyond Headers, Plugs and Sockets Würth Elektronik 691368300002B ,we also offer 1984028, TJ0211530000G, 1945151, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Würth Elektronik 691368300002B
Bulk 0.150 3.81mm Green, Orange 1 Levels Free Hanging (In-Line) Plug, Female Sockets WR-TBL Series 368B Polyamide (PA66), Nylon 6/6 Steel, Stainless