691357300006B
Mfr.Part #
691357300006B
Manufacturer
Würth Elektronik
Description
3.81 MM TERMINAL BLOCK HEADER, D
Stock
160
In Stock :
160
Manufacturer :
Würth Elektronik
Product Category :
Headers, Plugs and Sockets
Color :
Green
Contact Tail Length :
0.134 3.40mm
Type :
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Voltage - UL :
300V
Number of Positions :
6
Current - UL :
10A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Levels :
2
Contact Mating Finish :
Tin
Feature :
Mating Flange
Insulation Height :
0.862 21.89mm
Mounting Type :
Through Hole
Housing Material :
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Contact Material :
Brass
Packaging :
Bulk
Positions Per Level :
3
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Termination Style :
Solder
Pitch :
0.150 3.81mm
Series :
WR-TBL Series 357B
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Factory Lead Time :
8 Weeks
Header Orientation :
Vertical
Datasheets
691357300006B
Würth Elektronik 691357300006B
Bulk 0.150 3.81mm Green 2 Levels Through Hole Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) WR-TBL Series 357B Polyamide (PA66), Nylon 6/6 Tin Brass