691356300010B
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
691356300010B
Manufacturer
Würth Elektronik
Description
3.81 MM TERMINAL BLOCK HEADER, D
Stock
220
In Stock :
220
Manufacturer :
Würth Elektronik
Product Category :
Headers, Plugs and Sockets
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Number of Positions :
10
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Insulation Height :
0.862 21.89mm
Contact Tail Length :
0.134 3.40mm
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Series :
WR-TBL Series 356B
Contact Material :
Brass
Positions Per Level :
5
Factory Lead Time :
8 Weeks
Type :
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Pitch :
0.150 3.81mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Housing Material :
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Mounting Type :
Through Hole
Contact Mating Finish :
Tin
Color :
Green
Packaging :
Bulk
Number of Levels :
2
Termination Style :
Solder
Current - UL :
10A
Header Orientation :
Vertical
Voltage - UL :
300V
Datasheets
691356300010B
Würth Elektronik 691356300010B
Bulk 0.150 3.81mm Green 2 Levels Through Hole Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) WR-TBL Series 356B Polyamide (PA66), Nylon 6/6 Tin Brass