686SML016M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
686SML016M
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can - SMD
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 68UF 20% 16V SMD
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Life (Hours) :
2000 hours
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Voltage - Rated :
16V
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Capacitance :
68µF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ESR (Equivalent Series Resistance) :
4.876Ohm @ 120Hz
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Size Code :
Mounting Type :
Surface Mount
Height Seated (Max) :
0.217 5.50mm
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Mount :
Surface Mount
Ripple Current :
78mA
Tolerance :
±20%
Series :
SML
Width :
6.3mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Leakage Current :
0.03264mA
Polarization :
Polar
Published :
Surface Mount Land Size :
0.260Lx0.260W 6.60mmx6.60mm
Factory Lead Time :
22 Weeks
Terminal Shape :
Flat
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e3
Tan Delta :
0.2
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Applications :
GENERAL PURPOSE
Ripple Current @ High Frequency :
117mA @ 100kHz
Pbfree Code :
yes
Length :
7.3mm
Ripple Current @ Low Frequency :
78mA @ 120Hz
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Rated (DC) Voltage (URdc) :
16V
Packaging :
Bulk
Datasheets
686SML016M
Cornell Dubilier Electronics 686SML016M
SML 68μF Capacitor ±20% Bulk Surface Mount 78mA 0.248Dia 6.30mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - SMD