686CKE400MKAG
Mfr.Part #
686CKE400MKAG
Package / Case
Radial, Can
Description
CAP ALUM 68UF 20% 400V RADIAL
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Series :
CKE
Height Seated (Max) :
1.240 31.50mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Through Hole
Ripple Current @ High Frequency :
855mA @ 100kHz
Voltage - Rated :
400V
Package / Case :
Radial, Can
Bulk
Pbfree Code :
yes
Published :
Applications :
Bypass, Decoupling
Capacitance :
68µF
Ripple Current @ Low Frequency :
475mA @ 120Hz
Mounting Type :
Through Hole
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Polarization :
Polar
Operating Temperature :
-25°C~105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
4.8761Ohm @ 120Hz
Size / Dimension :
0.630Dia 16.00mm
Tolerance :
±20%
Datasheets
686CKE400MKAG
Cornell Dubilier Electronics 686CKE400MKAG
CKE 68μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.630Dia 16.00mm -25°C~105°C Polar Radial, Can