686AXZ025M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
686AXZ025M
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can - SMD
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 68UF 20% 25V SMD
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Polarization :
Polar
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packing Method :
TR
Surface Mount Land Size :
0.260Lx0.260W 6.60mmx6.60mm
Published :
Capacitance :
68µF
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Terminal Shape :
Flat
Size Code :
Number of Terminations :
2
Mount :
Surface Mount
Impedance :
440mOhm
Ripple Current @ Low Frequency :
115mA @ 120Hz
Leakage Current :
0.017mA
Height Seated (Max) :
0.217 5.50mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
ECCN Code :
EAR99
Diameter :
6.3mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
3.41Ohm @ 120Hz
Tolerance :
±20%
Tan Delta :
0.14
JESD-609 Code :
e3
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Life (Hours) :
2000 hours
Packaging :
Bulk
Ripple Current :
230mA
Ripple Current @ High Frequency :
230mA @ 100kHz
Factory Lead Time :
22 Weeks
Mounting Type :
Surface Mount
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated DC :
25V
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Pbfree Code :
yes
Length :
7.3mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Width :
6.6mm
Series :
AXZ
Datasheets
686AXZ025M
Cornell Dubilier Electronics 686AXZ025M
AXZ 68μF Capacitor ±20% Bulk Surface Mount 230mA 0.248Dia 6.30mm -55°C~105°C Polar Radial, Can - SMD