683M17W2103L051
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
683M17W2103L051
Manufacturer
NorComp
Description
CONN D-SUB PLUG 17P PNL MNT SLDR
Manufacturer :
NorComp
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Packaging :
Tray
Insulation :
Insulated
Gender :
Male
Color :
Black
Mounting Style :
Panel
Contact Finish :
Gold
Contact Arrangement :
17W2
Backset Spacing :
Base Product Number :
683M17W
Termination :
Solder
Tradename :
Combo D
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Dielectric Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Insulation Material :
Current Rating :
5 A
RoHS :
Details
Current Rating (Amps) :
Number of Rows :
2 Row
Termination Style :
Solder Pin
Shell Size, Connector Layout :
3 (DB, B) - 17W2
Shell Plating :
Nickel
Contact Type :
Coax and Signal
Product Status :
Active
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Features :
Board Lock, Grounding Indents
Shell Material :
Steel
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Number of Positions :
17 Position
Ingress Protection :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Connector Type :
Plug, Male Pins
Flange Feature :
Board Side (4-40)
Contact Material :
Brass
Voltage Rating :
Package :
Tray
Mounting Angle :
Vertical
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Contact Finish Thickness :
Flash
Contact Form :
Machined
Wire Gauge :
Contact Plating :
Gold
Connector Style :
D-Sub, Combo
Series :
683M
Datasheets
683M17W2103L051
Introducing D-Sub Connector Assemblies NorComp 683M17W2103L051 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, 683M17W2103L051 pinout, 683M17W2103L051 datasheet PDF, 683M17W2103L051 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies NorComp 683M17W2103L051 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
683M Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 17 Position-Position Male Coax and Signal Solder 3 (DB, B) - 17W2 Panel Mount, Through Hole Brass Gold Steel, Nickel Plated