683M13W3203L041
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
683M13W3203L041
Manufacturer
NorComp
Description
CONN D-SUB RCPT 13P PNL MNT SLDR
Manufacturer :
NorComp
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Contact Type :
Coax and Signal
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Current Rating (Amps) :
Contact Arrangement :
13W3
Features :
Board Lock
RoHS :
Details
Shell Material :
Steel
Packaging :
Tray
Contact Form :
Machined
Wire Gauge :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Contact Finish :
Gold
Shell Plating :
Nickel
Current Rating :
5 A
Voltage Rating :
Series :
683M
Product Status :
Active
Contact Plating :
Gold
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Flange Feature :
Board Side (4-40)
Termination :
Solder
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Tradename :
Combo D
Shell Size, Connector Layout :
3 (DB, B) - 13C3, 13W3
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Connector Style :
D-Sub, Combo
Dielectric Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Mounting Style :
Panel
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Material :
Brass
Number of Rows :
2 Row
Color :
Black
Termination Style :
Solder Pin
Number of Positions :
13 Position
Gender :
FEMALE
Package :
Tray
Mounting Angle :
Vertical
Insulation :
Insulated
Base Product Number :
683M13W
Contact Finish Thickness :
Flash
Ingress Protection :
Backset Spacing :
Insulation Material :
Datasheets
683M13W3203L041
Introducing D-Sub Connector Assemblies NorComp 683M13W3203L041 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 683M13W3203L041 pinout, 683M13W3203L041 datasheet PDF, 683M13W3203L041 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies NorComp 683M13W3203L041 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
683M Series D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets 13 Position-Position Female Coax and Signal Solder 3 (DB, B) - 13C3, 13W3 Panel Mount, Through Hole Brass Gold Steel, Nickel Plated