68015-229HLF
Mfr.Part #
68015-229HLF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN HEADER R/A 29POS 2.54MM
Manufacturer :
Product Category :
Headers, Male Pins
Gender :
Male
Number of Contacts :
29
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Contact Plating :
GXT, Gold
Contact Length - Post :
0.090 2.29mm
Min Operating Temperature :
-65°C
Lead Length :
2.29mm
Number of Positions :
29
Shrouding :
Unshrouded
Depth :
9.9mm
Voltage - Rated :
1.5kV
Style :
Board to Board
Pitch :
2.54mm
Radiation Hardening :
No
Current Rating :
3A
Mount :
Through Hole
Housing Material :
Thermoplastic
Color :
Black
Max Voltage Rating (AC) :
1.5kV
Contact Type :
Male Pin
Length :
73.66mm
Contact Material :
Phosphor Bronze
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Rows :
1
Contact Finish Thickness - Mating :
15.0μin 0.38μm
Connector Type :
Header
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Termination :
Solder
Housing Color :
Black
Max Operating Temperature :
125°C
Insulation Height :
0.095 2.41mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
Number of Positions Loaded :
All
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Gender :
Male
Insulation Color :
Fastening Type :
Push-Pull
Insulation Resistance :
5GOhm
Contact Shape :
Square
Series :
BERGSTIK® II
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Mating Post Length :
5.84mm
Contact Finish - Mating :
Gold or Gold, GXT™
Orientation :
RIGHT ANGLE
Datasheets
68015-229HLF
Amphenol Communications Solutions 68015-229HLF
BERGSTIK® II Series 1-Row Header Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole, Right Angle Gold or Gold, GXT™ 29-Position Board to Board 0.095 2.41mm Height