672D687H020ET3J
Mfr.Part #
672D687H020ET3J
Description
CAP ALUM 680UF 20V RADIAL
Bulk
Termination :
Radial
Height Seated (Max) :
1.417 36.00mm
Tolerance :
100%
Voltage - Rated :
20V
Size / Dimension :
0.630Dia 16.00mm
Leakage Current :
3.5μA
Lead Pitch :
7.493mm
GENERAL PURPOSE
Contact Plating :
Lead, Tin
Min Operating Temperature :
-55°C
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Capacitance :
680μF
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Max Operating Temperature :
105°C
Factory Lead Time :
15 Weeks
Datasheets
672D687H020ET3J
Vishay / Sprague 672D687H020ET3J
672D 680μF Capacitor 100% Bulk Through Hole 0.630Dia 16.00mm -55°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can