672D686H060DM5J
Mfr.Part #
672D686H060DM5J
Description
CAP ALUM 68UF 60V RADIAL
Capacitance :
68µF
Tolerance :
100%
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
GENERAL PURPOSE
Published :
Size / Dimension :
0.492Dia 12.50mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated :
60V
Max Operating Temperature :
105°C
Lead Pitch :
5.0038mm
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated DC :
60V
Termination :
Radial
Length :
26.5mm
Factory Lead Time :
21 Weeks
Height Seated (Max) :
1.161 29.50mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Datasheets
672D686H060DM5J
Vishay / Sprague 672D686H060DM5J
672D 68μF Capacitor 100% Bulk Through Hole 0.492Dia 12.50mm -55°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can