672D686F100EK3J
Mfr.Part #
672D686F100EK3J
Description
CAP ALUM 68UF 100V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Lead Pitch :
7.493mm
Capacitance :
68µF
Factory Lead Time :
21 Weeks
Mounting Type :
Through Hole
Mount :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Polarity :
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
105°C
Size / Dimension :
0.630Dia 16.00mm
Tolerance :
-10% +50%
Packaging :
Bulk
Published :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Voltage - Rated :
100V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height Seated (Max) :
1.098 27.90mm
Datasheets
672D686F100EK3J
Vishay / Sprague 672D686F100EK3J
672D 68μF Capacitor -10% +50% Bulk Through Hole 0.630Dia 16.00mm -55°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can